“FEEL AT HOME” – “ПОЧУВСТВАЙ СЕ ВКЪЩИ“ - Петър Найденов
Концепцията на пректа както може би се досещате от името има за цел да накара клиентите на хотела да се почувстват като у дома си. Голяма част от хората които отсядат в хотели изпитват дискомфорт точно поради причината че не се чувстват уютно. Обикновено интериорите са груби, с „нахвърляни“еднообразно мебели, без особена мисъл за дизайн, осветлението е студено, напомнящо за офис среда, санитарните помещения са скучни, еднообразни, и всичко това кара хората да приемат хотелите като нещо обикновено което използват за да прекарат почивката или командировката. Целта на моя проект е да покажа една по различна страна на хотелската стая, по различен поглед към оформлението на банята, на терасата, и общо взето на всичко. Материалите които съм заложил не са най-евтините, нито най-скъпите, но са съобразени с квалификацията за хотел 4 звезди, и смятам че придавам стилен, изискан и отличаващ се вид на интериора.
За начало да започна с разпределението на помещението. Подът е разделен с две настилки като това визуално разделя помещението на две части - входно предверие /антре/ и хотелска част. Банята е отделена от хотелската част със стъклена преградна стена с механизъм за плъзгане от фирма DIEM. В така нареченото антре, точно до врата съм разположил мека мебел която обособява зоната за отдих. Точно срещу нея, от другата страна на вратата е разположен четирикрилен конзолен гардероб съставен от две части, горната част за съхранение на дълги дрехи, хавлии, и т.н. а долната част с чекмеджета за съхранение на кърпи. Под гардероба съм предвидил пространство за съхранение на куфарите и това е една от причините гардеробът да е конзолен. Подовата настилка в антрето е ламинат с цел по-лесно почистване от мръсни обувки. Точно до меката мебел съм поставил скрито кошче за боклук като в горната си част изпълнява и ролята на кашпа със засадена трева. Това е с цел да се освежи пространството с малко зеленина и опит от моя страна да вкарам част от природата. Освен подовата настилка така и тавана и декоративния трегер който съм изградил, обособяват и отделят антрето от останалата част на помещението. Денивелацията в тавана е с цел там да се вгради вентилационната и климатична система.
И така преминаваме в основното помещение...
Там на едната стена намираме мебелната композиция която въплъщава в себе си функциите на минибар, етажерка, конзолен шкаф с чекмедже за съхранение, подиум за поставяне на декорации и тоаелтка за разкрасяване. Композицията е изработена от МДФ боя мат, код на боята по RAL: 9010 като в допълнение и за контраст съм използвал МДФ фурнир дъб с натурално масло. Интересното при цялата композиция че корпусите са удебелени и са скосени под 45 градуса, за по-красиво и елегантно излъчване. Подовата настиллка е мокет избран от продуктовата гама на CarpetMAX. Според мен той привада нужния уют на поменщението.
Срещу стената с мебелната композиция е разложено леглото. То е с размер за матрак 180/200см. Леглото е със по-широки странични царги изработени от МДФ фурнир. Таблата на леглото е висока с вградено лед осветление и прорязани контури на нощни лампи от двете страни, като според мен това придава уникален вид на леглото. От едната страна таблата преминава в нисък подиум който изпълнява ролята на нощно шкафче, а от другата страна има чекмедже за съхранение.
Банята е реше в доста нестандартен вид, като е отделена от основното помещение само със стъкло... В проекта е решено да е прозрачно, но може да бъде матово или със система за затъмняване при заключване. В банята се влиза посредством плъзгаща система. Разположил
съм мивка от Ideal Standart с кознолен шкаф под нея и огледало точно до вратата. До нея съм разположил конзолна тоалетна като има възможност да бъде вградена и тоалетна с биде /2в1/. Стената на която са разположени мивката със шкафа и тоалетната е решена в плочки с дървесен декор от DJIA. Като съм оставил ниши за декориране с изкуствена или естестена зеленина. Зоната с душа е отделена от сухата част посредством стъклена преграда. Душът е вграден като в стената изградена за вграждането на душа са оставени и две ниши за шампоани и козметика за къпане. Подът и частта при душа, за решени в плочки с размери 60/60 отново от DJIA. Освен със стъклена преграда частта с душа е отделена от сухото помещение и със линеен сифон по цялата дължина. По този начин се намалява до минимум възможността за преминаване на вода в сухата част. Осветлението в цялата баня е скрито в тавана и в пода, като има и аплик тип Blenda точно нато огледалото.
Една от най-екзотичните и интересни части в проекта е терасата. Тъй като тя е с доста голяма площ съм решил да разположа градински ратанови мебели от Bauhause, тъй като ратановите мебели издържат на променливи метеорологични условия. Подът е декинг, тъй като и той е издръжлив на мокрене. На стената съм вградил опалови лайсни с LED осветление и вертикално разположени растения. На външната стена съм разположил Кашпи съставени от 3 части като във средната част е вградено осветление. Между двете кашпи съм добавил и кошче за боклук, което е същото като това поставено в интериора. И кошчето и вертикалната рацтителност са препратки към интериора вътре в хотелската част.
В целия проект съм добавил декорации каквито съм преценил че са подходящи, за да придадат уюта и стила който съм търсил при проектирането на целия интериор.