Villa Bianca
Проектът представлява цялостна визуална трансформация на съществуваща къща. Старата къща е била изградена преди около 15 години в стил, имитиращ автентичните за Созопол архитектурни елементи и материали: множество скатни покриви с керемиди, дървени и каменни фасадни облицовки, еркери и арки. Желанието на възложителя беше да се постигне точно обратният ефект: една различна, запомняща се, минималистична и съвременна архитектура.
Водеща концепция за този проект беше да се създаде една светла, елегантна и въздушна атмосфера, в която гледката към морето да доминира, заедно с постоянно променящите се цветове на заобикалящата природа.
Едно от най-големите предизвикателства на проекта се състои в това да се постигне пълна трансформация. Конвертирането на съществуваща конструкция с предварително зададена композиция в минималистично съвременно пространство изисква особено задълбочено мислене и стратегически подход.
За разлика от проектирането на изцяло нова сграда, където формата следва функционалността, в този проект функционалността трябваше да се адаптира към съществуващата рамка. Тази допълнителна особеност налага специфичен подход, с който да се използва максимално потенциалът на съществуващата ситуация, за да се постигне желаната съвременна визия.
Най-голямото предизвикателство в проекта беше да се изчисти максимално първоначалната плетеница от геометрии и да се подчертае конструктивният принцип на сградата, като се направят и някои пространствени и организационни подобрения в интериора.
С премахването на визуалните дразнители и оптимизирането на количеството естествена светлина в интериора, обитателите са в постоянна връзка с околната среда. Семплите материали и чистите линии в къщата подсилват красотата на заобикалящата природа.
В организационен план къщата е изградена на три нива, в които се помещават голямо общо пространство, съдържащо дневна, кухня и трапезария, както и четири спални, четири бани, две тоалетни и спомагателни и технически помещения. Елементите на обзавеждането са внимателно подбрани, заради пластичните си, абстрактни и нестандартни форми, с което се цели създаването на усещане за арт галерия.